Ako postaviť pergolu

Plamienok, vistéria alebo možno trochu domáckejší sladký hrášok? Tieto rastliny spája nielen ich neodolateľné čaro, ktoré poteší oko každého nadšenca záhradníctva, a ohromujúca vôňa kvetov, ale aj to, že každá z nich rada šplhá. Jasne že sa môžete obmedziť na ich vysadenie pri existujúcich vertikálnych štruktúrach, ako sú terasy alebo balkóny, ale prečo? Pôsobivé liany začnú rýchlo nakúkať do našich okien a hmyz v nich žijúci nebude nevyhnutne vítaným hosťom v našich kuchyniach a obývačkách. Čo teda robiť, aby ste si užili kvety vistérie alebo plody viniča bez toho, aby ste museli inštalovať moskytiéru do každého okna? Rada je jednoduchá – postavte si záhradnú pergolu.
 

Nie je sa čoho báť, ak máte trochu tesársky nádych, takáto drevená pergola by pre Vás nemala byť príliš veľkou výzvou. Nemusíte hneď vykonávať obrovskú stavbu, záhradná pergola môže byť jednoducho malou oporou pre jednu popínavú rastlinu. No iba ak sa v oblasti drevených konštrukcií cítite natoľko pevne, aby ste si postavili veľkú pergolu, ktorú možno za slnečného dňa využiť ako zatienený altánok.

Obe možnosti môžu byť krásnym dekoratívnym prvkom vo vašej záhrade, ale predtým, ako sa rozhodnete vybehnúť do dielne pre dosky a hranaté rezivo, dobre si premyslite umiestnenie a veľkosť projektu. Oplatí sa brať do úvahy orientáciu pozemku voči svetovým stranám – niektoré rastliny, napríklad vinič hroznorodý, túžia po slnku, iné, napríklad hortenzia popínavá, uprednostňujú polotieň. Dbajte aj na kvalitu pôdy a zavodnenie na vami zvolenom mieste, niektoré rastliny si s hlinitou pôdou neporadia. Po týchto rozhodnutiach je čas určiť správne miesto vo vašej záhrade – pokiaľ nestaviate malú konštrukciu, ktorú môžete jednoducho presúvať z miesta na miesto. V prípade väčšej záhradnej pergoly bude potrebné použiť kladivo a kotvy, ktoré v konečnom dôsledku uchytia hlavné piliere stavby. V tejto fáze sa vám bude hodiť vodováha a šnúrky, pomocou ktorých sa budete môcť držať vertikálne a horizontálne, aby ste v konečnom dôsledku vytvorili stabilnú konštrukciu.

Kladivo, kladivko, pravítko a vodováha sú len niektoré z nástrojov, ktoré budú potrebné na stavbu pergoly. Ďalej budete potrebovať priamočiaru pílu, skrutkovač a uhlovú brúsku, okrem toho pilníky, brúsny papier rôznych hrubostí, štetce na nanášanie impregnácie a samozrejme skrutky do dreva a tesárske spojky, ktoré budú zodpovedné za stabilitu celého konštrukcie. O upevňovacích systémoch si povieme neskôr, medzitým sa vrátime k postupnosti prác.

Ak už sada náradia čaká v dielni, je čas na prácu s drevom. Pri prísnom dodržaní zadaných rozmerov by ste si mali pripraviť konštrukciu z dosiek a hranatého reziva, pričom je potrebné dbať na ich vhodnú veľkosť. Pri stavbe väčšej konštrukcie zvážte, aké veľké zaťaženie budú musieť hlavné stĺpy vydržať. Tu už stojí za zváženie, z akého dreva sa chystáte pergolu postaviť. Špecialisti oceňujú agát, ktorý je mimoriadne odolný voči meniacim sa poveternostným podmienkam, hoci rovnako dobre poslúžia tvrdé odrody pôvodných dubov a bukov. Bežná, ľahko dostupná borovica bude najlacnejším a najdostupnejším riešením, aj keď treba mať na pamäti, že jej drevo je dosť mäkké. Nájdu sa aj nadšenci exotiky, ktorí siahnu po jatobe či teaku, hoci takáto konštrukcia sa potom môže zaradiť do katalógu luxusného tovaru.

Pokiaľ máte umelecký cit, v tejto fáze môžete vyskúšať aj ozdobnú šablónu, ktorá je vyrezaná z hrubého kartónu, aby ste ju neskôr obkreslili na časť dosiek a presný tvar sa dá vyrezať lupienkovou pílkou. Na horné dosky budúcej pergoly radíme vyrezať drážky, ktoré vám pomôžu konštrukciu spojiť. Pred začatím montáže použite brúsku, brúsny papier a pilníky (napríklad vo vyrezaných otvoroch drážok) na vyhladenie povrchu dreva. Odprášené a očistené kefou alebo stlačeným vzduchom dosky je teraz možné natrieť špeciálne vybranou impregnáciou, ktorá drevo ochráni pred vlhkosťou a rastom mikroorganizmov.

Keď je drevo zabezpečené a pripravené na ďalšiu prácu, môže sa začať s montážou. Tu budete potrebovať určité znalosti o skrutkách do dreva, pretože v závislosti od typu upevnenia sa oplatí použiť špeciálny produkt. Klimas Wkręt-met ponúka rôzne tesárske skrutky vrátane tanierových stavebných skrutiek. S ich pomocou sú upevnené tyče pergoly, ktoré musia byť predtým zapustené do predtým pripravených kotiev. Priečne dosky, ktoré majú spevniť celú konštrukciu, sa raz upevnia do drážky, ktorá bola predtým v doske vytvorená, druhýkrát sa pomocou tesárskych spojok Klimas Wkręt-met vyrobených z pozinkovanej ocele a špeciálne navrhnutých skrutiek WKLC, ktoré sú novinkou, ktorá predstavuje mimoriadne zaujímavú propozíciu v ponuke firmy. Stolárske skrutky WKCP a WKCS s hlbokým hniezdom TX z katalógu Klimas Wkręt-met sa výborne hodia na spájanie drevených prvkov v strešných konštrukciách, najmä preto, že výrobca sľubuje, že nie je potrebné predvŕtať otvory. Obrovským vylepšením je v tomto prípade frézovací hrot skrutiek vyrobených spoločnosťou Klimas Wkręt-met, ktorý vďaka príslušným rezným zárezom a dvojitému závitu na hrote výrazne uľahčuje prácu, hlavne preto, že sa tak upevňovacie prvky veľmi dobre zarezávajú do dreva, už od prvej otáčky. Aby bola pergola stabilnou konštrukciou, je nutné aby spájané prvky boli dobre utiahnuté a presne k sebe priliehali už po spojení, preto v tejto fáze prác budú najlepším riešením vyššie spomínané tesárske skrutky, ktoré sú podľa definície schopné spájať napríklad steny rámových domov. V prípade mohutnejších konštrukcií pomôžu dlhé skrutky do dreva, v prípade výberu materiálu na pergolu z exotických drevín ponúka Klimas Wkręt-met špeciálne nerezové skrutky na podlahy, terasy a iné drevené konštrukcie, ktoré zabezpečia primeraný tlak prvkov. Pred začatím prác na pergole sa oplatí použiť aj KMWHT skrutky s TX hniezdom, vybavené kónickou plochou hlavou, ktoré sú určené na spájanie drevených prvkov a prvkov na báze dreva v konštrukciách ako je naša pergola. Užitočné budú aj tvrdené skrutky do dreva KMH/KDH s PZ hniezdom s čiastočným závitom a zápustnou hlavou – tie sú rovnako dobré na spájanie drevených prvkov, ako aj OSB či MDF dosiek.

Konštrukcia už stabilne stojí v záhrade, a tak je čas na posledné úpravy. Do stĺpov je dobré naskrutkovať háčiky, cez ktoré bude pretiahnutá šnúrka. Vinič sa vďaka tomu bude mať čoho chytiť a jeho vetvičky v konečnom dôsledku poskytnú obyvateľom vytúžený tieň počas horúcich dní. Teraz zostáva posledná otázka, akou je výber správnych rastlín. V závislosti od orientácie na svetové strany, slnečného žiarenia či typu pôdy sa bude v každej pergole dariť inej zostave rastlín. Základnou podmienkou ich správneho rastu je však množstvo slnka, ktoré k životu potrebujú. Bez ohľadu na to či máte pergolu na preslnenej južnej alebo skôr severnej časti pozemku, Vaša záhrada sa môže topiť v kvetoch. Najdôležitejší je správny výber rastlín, preto ak je Vaša stavba skôr v polotieni alebo tieni, zvoľte brečtan, popínavú hortenziu, podražec alebo japonskú viku. Tieto rastliny sa cítia skvele na zatienených miestach a potešia oko tmavozelenými listami alebo jemnými voňavými kvetmi. Užívate si vo vašej záhrade poludňajšie slnko? Skvelé, takže sa môžete pokojne rozhodnúť osadiť si pergolu plamienkom, vistériou alebo medovkou. Ak máte radšej krásne sfarbené listy ako kvety, vyberte si pavinič päťlistý alebo aktidíniu pstrolistickú, ktorá okrem farebných listov vytvára plody pripomínajúce maličké kiwi. Aj keď nie sú kulinársky mimoriadne atraktívne, v záhrade vyzerajú skvele.