Čo je to altánok?
Záhradný altánok je ľahká stavba rôznych tvarov. Najčastejšie je vykonaná z dreva, pozostáva zo stĺpov umiestnených v rohoch, podlahe, stenách a streche. V tomto type konštrukcií naj
častejšie trávime čas na jar a v lete, keď je vonku pekné teplé počasie, a tak sa často nemontujú steny obmedzujúce výhľad a nie je potrebná podlaha.
Zákonné požiadavky
V súlade so zákonom sa v prípade altánkov, ktoré staviame na súkromných záhradách alebo parcelách, stavebné povolenie nevyžaduje, ak plocha stavby nepresahuje 35 m² a určitú výšku (5 m pre strmé strechy; 4 m pre ploché strechy). Stojí za to vedieť, že plocha budovy nezahŕňa terasu, verandu alebo zápražie, pokiaľ ich celková plocha nepresahuje 12 m².
Okrem toho počet altánkov nesmie presiahnuť dva na každých 500 m 2 plochy pozemku.
Na vybudovanie altánok stačí podať žiadosť na príslušný mestský, obecný alebo krajský úrad. V žiadosti musíme špecifikovať rozsah prác, spôsob vykonávania stavebných prác, ako aj termín ich začatia. Ak máme projekt altánku, oplatí sa ho pridať ako dodatočnú dokumentáciu.
Ak do 21 dní odo dňa predloženia dokladov nedostaneme žiaden list, znamená to, že nám úrad udelil tzv. tichý súhlas s výstavbou.
Na záhradný altánok, ktorý nespĺňa všetky vyššie uvedené náležitosti, sa vzťahuje povinnosť stavebného povolenia.
Pokiaľ ide o získanie stavebného povolenia, formálne záležitosti sú oveľa komplikovanejšie. Na začiatok potrebujeme dostať územné podmienky. Vďaka tomu zistíme, či výstavba altánku bude vôbec možná. Druhým krokom je podanie žiadosti o stavebné povolenie. K žiadosti je potrebné priložiť ďalšie doklady, tj.
- projekt altánku,
- situačnú a výškovú mapu v mierke 1:500,
- vyhlásenie o práve užívať nehnuteľnosť na stavebné účely,
- dodatočné vyhlásenia a dohody vyplývajúce z miestnych zákonov,
- umiestnenie altánku na pozemku.
Stavebné povolenie vydáva stavebný úrad do 2 mesiacov odo dňa predloženia dokumentácie. Úlohou investora je navyše týždeň pred začatím prác oznámiť stavebnému úradu zámer začať s výstavbou.
Ako je zrejmé z vyššie uvedeného, je oveľa jednoduchšie postaviť altánok s rozmermi menšími ako 35 m².
Výber miesta a projekt altánku
Prvým dôležitým krokom pri výstavbe altánku je výber miesta. Miesto vyberajme opatrne. Najlepšie je postaviť ho v zadnej časti záhrady – ďaleko od ulice, na pokojnom mieste, ukrytom pred zrakmi postranných osôb, no zároveň na takom, ktoré nám umožní pozorovať krásny zelený pás. Miesto by ste si mali premyslieť ešte predtým, ako sa pustíte do projektovania záhrady – vďaka tomu vieme presne vyznačiť cestičky a určiť, kde napríklad zasiať trávu alebo vysadiť stromy, kríky a kvety.
Pri výbere miesta by ste zároveň mali zvážiť, aký tvar altánku sa hodí do vašej záhrady. Ak ho chceme postaviť pri dome, môžeme to urobiť z rovnakých materiálov ako je dom. Vtedy bude výhodným riešením, ak bude jeho vzhľad nadväzovať na architektúru bytu. Napríklad, keď je náš dom moderný, oplatí sa postaviť jednoduchý altánok v tvare kocky s plochou strechou. Keď sa nám však páči klasický štýl, volíme projekty so strechou, napr. dvojspádovou.
Veľmi obľúbené sú okrúhle a mnohostranné altánky – sú efektné, aj keď pomerne ťažké a časovo náročné na realizáciu. Jednoduché altánky navrhnuté do štvorca alebo obdĺžnika sú praktickejšie. Takéto riešenie je dobrý nápad, najmä ak je dôležité maximálne využitie priestoru. Interiér altánku je potom viac „využiteľný“.
Dôležité!
Altánok so stenami nie je možné umiestniť kdekoľvek na pozemku. Stavebné predpisy vymedzujú minimálnu vzdialenosť takejto stavby od hraníc pozemku. Táto vzdialenosť musí byť min. 1,5 m alebo aj 3 alebo 4 metre, v závislosti od typu zástavby, umiestnenia stavby na priľahlom pozemku alebo zámerov územného rozvoja. Záhradné altánky, ktoré nemajú steny, je možné postaviť aj priamo na hranici pozemku.
Drevené záhradné altánky
Drevené záhradné altánky sú najobľúbenejšie pre svoj nadčasový vzhľad a relatívne nízku cenu. Drevo sa hodí k väčšine záhradných úprav, zostáva ľahko spracovateľné a príjemné na dotyk.
Borovicové a smrekové drevo je na stavbu altánkov najobľúbenejšie, pretože je to najlacnejší materiál. Takéto drevo je tiež dosť mäkké. Ušľachtilé druhy ako dub alebo smrekovec sa používajú menej často – sú odolnejšie, ale aj drahšie. Každá drevina vyžaduje ochranu pred poveternostnými vplyvmi, hubovými chorobami a škodcami. Najlepšie je tlakovo naimpregnovať všetky prvky, ktoré budú na stavbu použité, pretože pri tomto procese prípravok preniká hlboko do materiálu. Túto úpravu môžeme vykonať aj svojpomocne, ak natrieme dosky a iné konštrukčné prvky impregnačnými prípravkami. Ak chceme, aby mal altánok inú farbu, možno ho dodatočne pokryť farebným lakom alebo olejom na drevo. Takisto stojí za to vedieť, že každých pár rokov by sa drevo malo podrobiť konzervácii, tj. očistiť, vysušiť a opätovne použiť ochranný prostriedok.
Výstavba altánku s výrobkami Klimas Wkręt-met
Keď už vyberieme miesto a projekt altánku, môžeme pristúpiť k jeho výstavbe. Projekt začíname prípravou terénu, tj. vyrovnaním miesta, kde má byť náš letný dom postavený. Okrem toho by mala byť táto oblasť spevnená.
Ak plánujeme postaviť drevenú konštrukciu, pamätajte na oddelenie altánku od zeme.
Ďalším krokom je zhotovenie podkladu pre altánok, teda základových pätiek, ktoré zaručia jeho stabilitu. Pätky by mali byť zapustené do zeme v hĺbke 70-80 cm a vo vzdialenosti maximálne 100 cm od seba. Okrem toho je potrebné pamätať na to, že by mali byť 3-krát väčšie ako povrch konštrukčného stĺpika.
Riešením, ktoré nám uľahčí prácu, je umiestnenie kotiev LB alebo LB-9 do základových pätiek, na ktoré následne pripevníme konštrukčné stĺpy. Môžeme použiť aj záhradnú kotvu KOP alebo kotviace uholníky KK z ponuky Klimas Wkręt-met.
Kotvy LB
Pri ľahkých konštrukciách nie sú vždy pätky nutné, niekedy stačí použiť kladivové kotvy KOW, ktoré drevené stĺpy stabilizujú priamo v zemi. V prípade ťažších konštrukcií môžete popremýšľať o vyliatí základov pod altánok. To však predĺži čas výstavby a náklady na našu investíciu a zároveň je to náročnejšia úloha.
Kotvy KOP
WN/HNT/WT
Súčasne so stavbou stien môžeme začať s pokladaním podlahy. Odporúča sa niekoľko technológií: dosky, betón, kameň, dlažobné kocky a drevo.
V prípade drevenej podlahy je dôležité pamätať na to, že by nemala prísť do kontaktu ani so zemou, ani s betónom. Ak sa o ňu budeme starať, bude odolnejšia a menej vystavená vlhkosti. Drevenú podlahu väčšinou montujeme na trámy, ktoré sú riadne vyrovnané a pripevnené k podkladom. Na montáž podlahových dosiek sa nám budú hodiť terasové skrutky WN/HNT/WT, ktoré používame v závislosti od typu použitých prvkov.
WN
HNT
Po upevnení podlahy a konštrukcii všetkých stien je ďalšou etapou strecha. Montujeme na pomúrnice, ktoré spájajú steny altánku so strešnou konštrukciou. Montáž tohto dielu je jednou z náročnejších etáp pri stavbe altánku. V závislosti od typu zastrešenia sa ich uloženie bude líšiť. Hlavnou úlohou je vytvoriť drevený rám, ktorý by mal byť pevný, odolný a správne zostavený. Na spojenie strešnej konštrukcie možno použiť vybrané tesárske upevňovacie prvky, klince a tesárske skrutky. Najužitočnejšie sú nosníkové závesy WB a WBW, ohýbané upevňovacie prvky CLG, ohýbané uholníky KG. Na tomto mieste sa oplatí nahliadnuť do katalógu Klimas Wkręt-met, kde nájdete množstvo ďalších spojovacích prvkov, ktoré sa môžu hodiť napríklad pri montáži menej typických prvkov v drevených konštrukciách.
WBW
Stavebné skrutky, ktoré určite uľahčia a urýchlia prácu sú WKCP/WKC/KMWHT . Majú špeciálny frézovací hrot, ktorý uľahčuje začiatok skrutkovania a zabraňuje praskaniu dreva. Rezné zárezy umiestnené na závite prerezávajú vlákna štruktúry dreva – vďaka tomu je práca s týmto výrobkom efektívna a bezproblémová. V prípade skrutiek so zápustnou hlavou WKCS / KMWHT zaisťujú rezné jazýčky umiestnené pod hlavou jej úplné zapustenie do upevňovaného prvku vďaka čomu lícujú s materiálom, čo dáva konečný estetický výsledok.
WKCP
Po vytvorení skeletu strechy je ďalším krokom jej prekrytie. Strecha môže byť pokrytá slamou, doskami, šindľom alebo plechom. Môžeme ju obložiť aj keramickým obkladom, rovnakým ako napr. dom. V tomto prípade si dajte pozor na zaťaženie a pri projekte zohľadnite jej hmotnosť. V prípade strešnej lepenky, slamy alebo šindľa musíme strechu najskôr kompletne obložiť doskami alebo napríklad OSB doskami a až potom použiť materiál, ktorý sme si vybrali.
Po dokončení stavby altánku ho už len stačí zariadiť nábytkom. Vhodne zvolený nám prinesie pohodlie a správny odpočinok. Potešenie z trávenia času bude ešte väčšie, ak sa postaráme aj o okolie stavby. Kríky či rozkvitnuté kvety v letné popoludnia určite potešia naše oči a ich vôňa aj večer bude úľavou po náročnom dni v práci.